Najczęściej młodzież, ale też czasami osoby dorosłe, które na dłuższy czas wypadły z rynku pracy, mają problem z określeniem tego, co chcieliby robić w życiu zawodowym. Czym chcieliby się zajmować, kim chcieliby być, jaki zawód chcieliby sprawować. To właśnie oznacza, że takie osoby potrzebują pomocy w odpowiednim rozeznaniu swoich zdolności, a także potrzebują, żeby ktoś im jasno pokazał ich mocne strony i przedstawił zawody, w których będą mogli je wykorzystać.

Czy wiemy jak działa doradca zawodowy?

Jeżeli powinniśmy się zacząć zastanawiać nad studiami, albo nad pierwszą pracą, to koniecznie powinniśmy wiedzieć, gdzie możemy się najlepiej sprawdzić. Wówczas powinniśmy się spotkać z doradcą zawodowym, który prezentuje różnego rodzaju ankiety. Będziemy musieli je wypełni, tak aby jak najbardziej uczciwie odpowiedzieć na postawione tam pytania.

Następnie taki doradca zawodowy będzie musiał je dla nas opracować w oparciu o specjalnie stworzony klucz, a gdy już to zrobi, będzie wiedział jakie są nasze mocne i słabe strony, a co się z tym wiąże, będzie mógł nam powiedzieć, w jakich zawodach najlepiej będziemy się czuli. Oczywiście to nie oznacza, że musimy iść w tym kierunku, jeśli nic nas tam nie ciągnie, ale z pewnością warto rozważyć to, co wyszło po rozmowie z takim doradcą zawodowym.

Pomoże wypełnić dokumenty

Poza tym, taki doradca zawodowy poza tym, że powie nam w jakim zawodzie będziemy mieli największą szansę na to, aby się odnaleźć, powie nam także jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, jak się na niej zachowywać, czego możemy się na niej spodziewać.

Dodatkowo może się okazać, że pomoże nam on także w odpowiedni sposób wypełnić CV i list motywacyjny, tak abyśmy zwiększyli swoją szansę na znalezienie wymarzonej pracy, bo przecież to właśnie na podstawie tych dokumentów ewentualny pracodawca określa, czy chce się z nami spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej i czy chce nam dać w ogóle szansę. Warto zobaczyć co wchodzi w zakres obowiązków takiego doradcy zawodowego, bo może się okazać, że to właśnie jego poszukiwaliśmy przez cały czas, do pomocy w określeniu, gdzie najlepiej się sprawdzimy i gdzie najlepiej będziemy mogli wykorzystać swoje umiejętności. Praca zajmuje sporą część naszego życia, więc warto, aby sprawiała nam radość.