Coraz więcej ludzi pracuje przed komputerem. Mało tego! Wracając do domu wcale nie dajemy oczom odpocząć. Nawet po pracy siadamy przed komputerem, surfując w sieci, czytając artykuły czy oglądając seriale. Nietrudno zatem Syndrom Widzenia Komputerowego, czyli zespół dolegliwości będących skutkiem długiej pracy przed komputerem. Szacuje się, że syndrom ten występuje u 75% ludzi, którzy spędzają przed ekranem komputera ponad 2 godziny na dzień. Jak zatem chronić się przed takimi przykrymi skutkami dla naszych oczu, które są przecież jednym z najważniejszych narządów naszego ciała? Poniżej znajdziesz kilka cennych porad.

Ergonomia stanowiska pracy

Niezwykle ważna jest ergonomia naszego stanowiska pracy.

Zadbajmy o nią w jak największym stopniu! Monitor komputera powinien stać bokiem do okna, by zapewnić sobie w ten sposób dostęp do naturalnego światła. Oświetlenie nie może się też odbijać w monitorze, bo pojawiające się na ekranie refleksy przyczyniają się do szybszego zmęczenia naszych oczu. Istotna jest także odległość twarzy od monitora, ma ona wynosić od 40 do 75 cm. Warto pobrać też specjalną aplikację, która pomoże nam kontrolować czas spędzony przed komputerem, przypomni o przerwach, a także podsunie proste ćwiczenia oczu do wykonania.

Odpowiednie nawilżenie

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran sprawia, że rzadziej mrugamy, co przekłada się na niższe nawilżenie naszych oczu i doprowadza do ich przemęczenia. Wysychają spojówki i rogówki, co nie jest w żadnym stopniu przyjemne, a wręcz przeciwnie – bardzo uciążliwe. Zadbajmy zatem o właściwe nawilżenie oczu.

Pod ręką warto mieć krople do oczu, takie pozbawione konserwantów. Bez problemu znajdziesz je w każdej aptece. Nie kosztują wiele, ale wiele mogą zdziałać!

Gimnastyka oczu

Oczy również można ćwiczyć! A nawet trzeba, by zapobiec ich przemęczeniu i pogarszaniu się wzroku. Już kilka minut gimnastyki oczu wzmacnia mięśnie gałki ocznej i pozwala poprawić akomodację oka. Zataczaj oczami ósemki, patrz w dal, skupiaj się na różnych szczegółach, patrz na boki. Dobrym ćwiczeniem jest też całkowite zasłonienie oczu środkiem dłoni i wyobrażenie sobie absolutnej ciemności. Pozwala to osiągnąć stan całkowitej relaksacji oka.

Warto spróbować!.