Oczy należą do jednych z najważniejszych narządów. To one pozwalają nam widzieć cały świat, kształty i kolory. Rozpoznając światło i ciemność regulują nas wewnętrzny zegar. Dlatego tak ważna jest ich ochrona przed szkodliwymi czynnikami. Oczy wymagają otoczenia szczególną opieką, by odwdzięczyć się dobrym wzrokiem. Należy utrzymywać je w dobrym zdrowiu przez cały dzień! Poniżej znajdziesz mały poradnik, który podpowie ci, jak właściwie dbać o oczy.

Chroń oczy przed słońcem

Po pierwsze, warto chronić oczy przed mocnym nasłonecznieniem. Szczególnie szkodliwe dla oczu jest promieniowanie ultrafioletowe UV, mogące doprowadzić do ich trwałych uszkodzeń. Promienie UV stanowią zagrożenie zarówno w słoneczny, bezchmurny dzień na plaży, jak i podczas dni pochmurnych.

Szkodliwy może być również śnieg, który odbija światło prosto do naszych oczu. Jak zatem chronić się przed negatywnym działaniem promieni UV?

  • Zakładaj okulary przeciwsłoneczne, ale takie z filtrem UV.
  • Noś kapelusz, by tworzyć przyjazny dla oczu cień.
  • Co jakiś czas rób sobie przerwy w cieniu.
  • Pod żadnym pozorem nie patrz prosto w słońce! A już na pewno nie przez lornetkę i podczas zaćmienia.

Chroń oczy przed przemęczeniem

Szkodliwe dla oczu jest także ich przemęczenie. Przeciążone oczy skutkują krótkotrwałymi niedogodnościami, ale i długotrwałymi problemami. Warto jak najlepiej zadbać o ich zdrowie. Co zrobić w takim przypadku? Jeśli pracujesz przy komputerze, rób co jakiś czas przerwy i odwracaj wzrok od monitora.

Wykonuj też proste ćwiczenia oczu – podążaj wzrokiem po pokoju, patrz w przestrzeń, skupiaj się na szczegółach, wywracaj oczami, ruszaj w jeden i drugi bok. Często mrugaj – to proste ćwiczenie pomoże ci nawilżyć oczy, które wysuszają się podczas pracy przy komputerze. Bardzo ważne jest też właściwe oświetlenie do pracy, czytania, pisania, a nawet oglądania telewizji. W ciemności czy w słabym świetle oczy zmuszane są do wysiłku, co powoduje ich przeciążanie. Istotna jest nawet jakość powietrza. Utrzymaniu odpowiedniej wilgotności pomogą nam nawilżacze powietrza. Dzięki nim unikniemy wysuszenia oczu. Unikaj także dymu, smogu i innych zanieczyszczeń.

Wybierz się na wizytę u specjalisty

Warto raz na jakiś czas wybrać się do specjalisty w celu zbadania naszych oczu i ich kondycji.

Szczególnie, jeśli dużo czasu spędzamy przed komputerem czy telewizorem!.