Kiedy wybieramy się do okulisty, chcemy aby powiedział nam, w jakim stanie są nasze oczy i jak prezentuje się sprawa naszego wzroku. Zazwyczaj to właśnie pogarszająca się jakość widzenia zmusza nas do wizyty u tego specjalisty, gdy nagle mamy wrażenie, że niezbyt dokładnie widzimy to co znajduje się blisko czy daleko od nas. Może się wówczas okazać, że po takiej wizycie będzie nam zalecane noszenie okularów. Żeby takie działanie miało sens i dało odpowiedni rezultat, musimy dopilnować, aby takie okulary zostały dla nas odpowiednio dobrane.

To nie tylko wygląd

Wielu ludzi okulary wybiera na zasadzie tego, czy podobają im się oprawki czy nie. Oczywiście to jest ważne, bo wbrew pozorom ich kształt i kolor mogą mocno wpływać na nasz wygląd, jednak pamiętajmy, że przede wszystkim powinny być w nich założone szkła o odpowiedniej wielkości, tak aby mogły one korygować naszą wadę.

Co więcej, im większą mamy wadę wzroku, tym grubsze będą szkła, które będą musiały być w nich założone. Dlatego wybierając bardzo cienkie oprawki, należy się upewnić, czy te szkła nie będą wystawały poza nie, bo wówczas nie dość, że będzie to wyglądało nieładnie, to jeszcze będzie powodowało, że nasze okulary będą się psuły znacznie szybciej niż powinny. Dlatego też, kiedy już dostaniemy informację od okulisty odnośnie diagnozy po przeprowadzonym badaniu i okaże się, że jednak musimy zacząć nosić okulary, to powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakiej grubości szkła będziemy mieli. Ale to nie wszystko. Bo poza dobraniem odpowiednich szkieł i oprawek, które będą do nich dopasowane, musimy się jeszcze zastanowić nad kilkoma innymi kwestiami, które będą się odnosiły do naszych szkieł i które będą miały wpływ na nasze oczy.

Zastanówmy się nad odpowiedzią

Kiedy udamy się do optyka, aby zgodnie z sugestią otrzymaną od okulisty wybrać dla siebie okulary z odpowiednimi szkłami, musimy zastanowić się jeszcze nad kilkoma kwestiami.

Przede wszystkim jeśli dużo czasu spędzamy przed komputerem i jesteśmy narażeni na jego negatywne oddziaływanie na nasz wzrok, to powinniśmy wybrać soczewki, które będą posiadały specjalne filtry. Dzięki nim nasz wzrok będzie przez cały czas chroniony, a więc nawet długa praca przed komputerem nie będzie miała na nie tak negatywnego wpływu, jakby miało to miejsce, gdybyśmy pracowali bez takich okularów. Można jeszcze wybrać szkła do okularów, które będą pokryte specjalną warstwą, mającą chronić je przed porysowaniem i powodować, że łatwiej będzie nam je utrzymać w czystości. Warto się także zastanowić czy chcemy, żeby nasze soczewki reagowały na promienie słoneczne czy nie. Jeśli tak, to nie będziemy potrzebowali okularów przeciwsłonecznych, bo te będą nam się w odpowiedni sposób ściemniały, a ich przyciemnienie będzie zależało od mocy promieni słonecznych, jakie będą na nie padały. Warto zobaczyć jakie szkła możemy wybrać do swoich okularów.

Jednak pamiętajmy, że najważniejsze będzie to, aby miały one odpowiednią moc, tak aby zniwelowały wadę, która została wykryta podczas badania u okulisty.