Odpowiednie rozplanowanie budynków i ich hierarchizacja, to niewątpliwy klucz do sukcesu wielkich ośrodków miejskich. Wiele starych miast, planowanych już przed wiekami, opartych zostało na pewnych, ustalonych wcześniej wzorcach. Bez nich niemożliwe byłoby sprawne funkcjonowanie i rozwój lokalnych społeczności.

Odpowiednia przestrzeń sprawia, że mieszkańcom po prostu żyje się lepiej. Gdy przyglądamy się planom miast, które zakładano w średniowieczu, od razu rzuca nam się w oczy, centralny plac z ważnymi budynkami użyteczności publicznej. Jest to tak zwane założenie na planie niemieckim, które zakłada, że wszystkie główne ulice rozchodzą się równolegle od rynku.

Takie rozplanowanie nie było zbyt funkcjonalne, gdyż ciasna zabudowa stwarzała ryzyko częstych pożarów. Z kolei współczesne miasta uległy totalnej metamorfozie. Ich ulice poszerzono, budynki chronione są specjalnymi zabezpieczeniami, a przestrzeń mieszkańców została znacznie poprawiona.

Żyjąc wygodnie i bezpiecznie, musimy pamiętać, jak długa była droga przemian, które zaowocowały w taki stan rzeczy. Współczesna architektura przestrzenna, to w głównej mierze ogromne dziedzictwo naszych przodków.