Zabierając się za projektowanie przydomowego ogrodu, nie zawsze musimy ograniczać się do przeciętnych wzorców, czerpanych z sąsiednich domostw. Posiadając więcej miejsca, odrobinę wyobraźni i sporo wolnego czasu, można stworzyć miejsce przypominające klasyczne ogrody, nawiązujące swoim stylem do wielkich założeń parkowych z przeszłości.

W historii architektury i założeń ogrodowych odnaleźć można wspaniałe przykłady ogrodów w stylu francuskim, angielskim, a nawet japońskim. Możliwości jest wiele.

Styl francuski charakteryzuje się regularnym założeniem, nawiązując swym wyglądem do pięknych przykładów, które można było spotkać na terenach pałacowych rezydencji Ludwika XIV. Ogrody angielskie, to przede wszystkim romantyczny nieład, szczegółowo zaplanowany przez architekta krajobrazu.

Obfituje w sztuczne ruiny, gęste laski oraz dziką zwierzyną, biegającą swobodnie po parku. Z kolei rozwiązanie japońskie, to doskonała alternatywa dla osób ceniących piękno w prostocie.

Ogród japoński ma naśladować głównie przyrodę i to ku jej chwale, zazwyczaj powstaje. Przystępując do projektowania jednego z wyżej wymienionych założeń, warto wybrać się do miejsc, w których owe założenia zrealizowano.

Mnogość pałaców i ogrodów botanicznych ułatwia poszukiwania upragnionego stylu.