Coraz więcej godzin spędzamy przed komputerem. Nie tylko w pracy, ale i po powrocie do domu. Niestety, takie warunki wpływają na szybkie przemęczanie się oczu, a co za tym idzie – pogarszanie się wzroku. Co zrobić, by poprawiać kondycję oczu? Najlepiej wykonywać proste, ale dość skuteczne ćwiczenia oczu. Są łatwe do wykonania i nie wymagają żadnych nakładów finansowych. Wykonywane regularnie, pomogą chronić oczy, które są przecież jednym z najważniejszych narządów naszego ciała.

Kiedy wykonywać ćwiczenia?

Ćwiczenia oczu najlepiej wykonywać codziennie, szczególnie w te dni, podczas których spędzamy dużo czasu przed komputerem. Wykonujmy je zawsze wtedy, kiedy czujemy się zmęczeni, a nasze oczy są przeciążone.

Nawet wtedy, gdy jesteśmy pod wpływem stresu. A już na pewno w sytuacji, w której po prostu źle widzimy – obraz staje się nieostry, pojawiają się plamy, zygzaki. Ćwiczenia polecane są też osobom z wadą wzroku, zarówno z krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością. Regularne wykonywanie ćwiczeń może przyczynić się nawet do zmniejszenia wady. Warto zatem spróbować.

Jakie ćwiczenia wykonywać?

Prostą gimnastykę oczu można robić wszędzie i o każdej porze. Oznacza to, że ćwiczenia oczu wykonamy zarówno w domu, jak i w pracy. Najlepiej powtarzać je kilkanaście razy dziennie, by nie dopuścić do przemęczenia oczu.

Poniżej znajdziesz przykłady prostych ćwiczeń, które odprężają i poprawiają wzrok.

  • Palming – nazwa tego ćwiczenia odnosi się do dłoni. „Palm” to z angielskiego „dłoń”. Jak to ma się do oczu? Palming polega na przyłożeniu rozgrzanych dłoni (rozgrzewamy poprzez pocieranie) na otwarte oczy, a następnie ich zamknięciu. Dłonie nie powinny dotykać zamkniętych powiek, ani uciskać nosa. Podczas zasłaniania oczu powinniśmy pomyśleć o czymś miłym, wyobrażać sobie przyjemne sytuacje. Po pewnym czasie powinniśmy widzieć już tylko głęboką czerń. Im głębsza, tym lepiej.

    Ćwiczenie powinno trwać parę minut, po upływie których otwieramy oczy, mrugamy i patrzymy w dal. Robimy parę głębszych oddechów i dopiero wtedy możemy wstać.

  • Raz w prawo, raz w lewo – to wyjątkowo proste ćwiczenie, ale przynosi ukojenie przemęczonym oczom. Zamykamy powieki i powoli przesuwamy oczy raz prawo, do momentu napięcia, a raz w lewo. Chwilę przytrzymujemy oczy w prawym, a później w lewym boku, odczuwając przyjemne napięcie. Cykl powtarzamy 4-5 razy.
  • Zaciskanie powiek – zamykamy oczy i napinamy mięsnie twarzy i szyi. Zaciskamy mocniej powieki i wstrzymujemy oddech na kilka sekund.

    Robimy szybki wydech i w tym samym czasie otwieramy oczy, wytrzeszczając je.

.