Oczywiście, nawet jeśli skończymy studia na określonym kierunku, nie będzie to oznaczało, że nie możemy podjąć studiów na kolejnym kierunku, aby pracować w zupełnie innej branży. Jednak nie ulega wątpliwości, że wówczas może się okazać, że te wcześniejsze lata będą stracone, że je zmarnowaliśmy, a co się z tym wiąże, że wiele ciekawych stanowisk jest już zajętych. Dlatego też, warto dokładnie przemyśleć, jak powinna wyglądać nasza ścieżka edukacji, a później już kariery zawodowej, tak abyśmy od razu mogli pracować w tej branży, która będzie nam dawała najwięcej satysfakcji.

Nie jest to łatwa decyzja

Kiedy należy wybrać szkołę średnią, która będzie pierwszym poważnym przygotowaniem do zawodu i która może pozwolić nam na przygotowanie się do studiów czy chociażby poprzez praktyki może nam dać szansę poznania zawodu, w którym w przyszłości będziemy pracować, jesteśmy młodzi i nie zawsze mamy jasno sprecyzowane plany na przyszłość. Dlatego też w wielu szkołach można się spotkać z takim stanowiskiem jak doradca zawodowy. Jest to osoba, która chętnie porozmawia z uczniami, która pokaże im możliwe drogi kariery, która niejednokrotnie przeprowadza różnego rodzaju testy, mające za zadanie pokazać mocne i słabe strony konkretnego ucznia, a na ich podstawie następnie wyodrębnić te zawody, w których najłatwiej będzie mu się odnaleźć.

Co więcej, czasami ktoś może nawet nie uświadamiać sobie, jakie są jego mocne strony i w jakich zawodach może je wykorzystać, a to właśnie doradca zawodowy będzie miał mu pomóc odkryć. Oczywiście to nie oznacza, że trzeba go słuchać i iść w ten zawód, który wskazany został przez doradcę, może robić to co sam wybierze, ale jednak taka podpowiedź może się okazać bardzo przydatna. Może się okazać, że to właśnie doradztwo zawodowe pozwoli inaczej spojrzeć na niektóre zawody i zastanowić się, jak dany uczeń wyglądałby w danej branży.

Grupowe i indywidualne spotkania

Spotkania z doradcą zawodowym odbywają się najczęściej w ostatniej lub przedostatniej klasie, a więc w momencie kiedy powoli trzeba już podejmować pierwsze decyzje odnośnie swojego dalszego życia. Czasami mają one charakter spotkań grupowych, podczas których doradca spotyka się z całą klasą i rozmawia z uczniami na temat różnych zawodów, jak również słucha tego, co na ich temat mają mu oni do powiedzenia. To również czas na zadawanie różnych pytań, jak również na wzajemne wskazywanie swoich mocnych i słabych stron, bo czasami może się okazać, że koledzy widzą więcej, niż uczeń o którym mowa.

Ale jest także czas na spotkania indywidualne, podczas których doradca rozmawia z konkretnym uczniem, kiedy to jest możliwość zadawania bardziej osobistych pytań, na które może nie miało się odwagi podczas zajęć w grupie. Podczas takich spotkań doradca może lepiej poznać danego ucznia, a to będzie oznaczało możliwość lepszego doradzenia.
Warto zobaczyć jak to wszystko się prezentuje, sprawdzić jak wiele można zyskać, jeśli skorzysta się ze spotkania z doradcą zawodowym, który pomoże nam odkryć nasze mocne i słabe strony.